Wydarzenia w latach 2014 - 2015

styczeń - grudzień 2014

Dyskusyjny Klub Książki „Po słowach” - w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki pn. „Tu czytamy”. Klubowicze spotkali się 9 razy, łącznie 51 osób. Rozmawiali m.in. o książkach: „Intryga małżeńska” J. Eugenidesa (27.01), „Zakochaj się w życiu” E. Foley (24.02), „Wypalanie traw” W. Jagielskiego (31.03), „Wpadka” N. Horbny (28.04), „Pępowina” M. Axelsson (26.05), „Ciemno prawie noc” J. Bator, „Brak wiadomości od Gurba” E. Mendoza (29.09), „Agent” E. Gretkowskiej (24.11).

styczeń - grudzień 2014

Rodzinne popołudnia z Misiem 

Zajęcia interdyscyplinarne z elementami pedagogiki zabawy,

rozwijające wyobraźnię, stymulujące rozwój emocjonalny

i intelektualny dzieci, 34 spotkania, w których uczestniczyło 452 dzieci i rodziców.

styczeń - grudzień 2014

Urodziny w bibliotece

Oferta dla rodziców chcących zorganizować swojemu dziecku urodziny w bibliotece. 

Dwugodzinny program uzgadniany jest wspólnie z animatorem–bibliotekarzem, 9 solenizantek i solenizantów, 195 uczestników.

 styczeń - grudzień 2014

Książki w pudle, ogólnopolska akcja zbierania książek do bibliotek w zakładach karnych Fundacji Zmiana.

Patronat  honorowy  sprawują: Biblioteka  Narodowa  i  Centralna 

Służba Więzienna. W 2014 r. przekazano dla osadzonych

w Zakładzie Karnym we Wronkach 1021 książek.

luty 2014  Tytuł „Lider Sukcesu 2013” w kategorii Kultura i Sztuka dla Biblioteki. Statuetka  przyznawana przez Zarząd Powiatu Pilskiego instytucjom, firmom i osobom fizycznym, które przyczyniają się do rozwoju i promocji powiatu pilskiego.
 3-14 lutego 2014

Zimowe czary w bibliotece, zajęcia dla dzieci i młodzieży spędzających ferie zimowe w mieście w ramach miejskiego projektu „Ferie w mieście”.

Były to zabawy interdyscyplinarne, do których inspirację stanowiły ulubione książki, odbyło się 58 spotkań, 420 uczestników.

 6 marca 2014

Turniej Wiedzy o Pile, konkurs dla uczniów szkół podstawowych miasta Piły, 12. edycja. Udział wzięło 24 uczniów z pilskich szkół. Zestawy pytań obejmujące dzieje i współczesność miasta, przygotowali pracownicy Filii nr 1. Głównym organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile.

12 marca 2014

Regionalny Konkurs Literacki „O Złote Pióro” - „Od magii świata do magii słowa”

11. edycja, ogłoszony przez Klub Literacki „Pegazik” przy Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile wspólnie z Biblioteką. Patronat sprawowała Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol. Adresowany  do  dzieci i młodzieży  szkół  podstawowych, gimnazjów

i szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów z Piły i regionu pilskiego. W konkursie udział wzięło 63 autorów, którzy nadesłali 200 utworów wierszem i prozą.

20 marca 2014 Spotkanie autorskie z Pawłem Smoleńskim, reporterem, publicystą, dziennikarzem; promocja książki pt. „Oczy zasypane piaskiem”.
27 kwietnia 2014

Książka jest O.K!

Spotkanie z Ifi Ude, niezależną artystką, kompozytorką, wokalistą nigeryjskiego pochodzenia, autorką książki pt. „Zebra” (Rzadkowo).

maj 2014

Poszerzono ofertę zbiorów biblioteki o roczny dostęp do wybranych kategorii e-booków na platformie IBUK Libra w ramach Wielkopolskiego Konsorcjum Bibliotek (łącznie jest to 8383 książek), bezpłatny dostęp do zbioru e-booków (460 publikacji) wykupionych przez Konsorcjum. Wejście do dostępnych książek (z sieci bibliotek) przez stronę http://www.libra.ibuk.pl/

8-15 maja 2014

Tydzień Bibliotek, pn. „Biblioteka łączy pokolenia", 11. edycja.

Promocja biblioteki jako centrum życia w wymiarach kulturalnym, edukacyjnym i informacyjnym; 41 spotkań z czytelnikami (kluby książkowe w filiach nr 1, 3, 4, 6) oraz zajęć interaktywnych z książką; udział wzięło 720 mieszkańców miasta, z różnych grup wiekowych, głównie dzieci i młodzież  z pilskich przedszkoli i szkół.

17 maja 2014

Pilska Noc Muzeów 

Biblioteka Główna - slam po naszemu*, udział mógł wziąć każdy, kto w 7 minutach przedstawi własny tekst literacki w dowolnej formie (recytacja, skecze, rap, wiersze, multipoedyski, performance). Prowadzenie: Joanna Frejus, projekt artystyczny BRDA. Prezentacje oceniała publiczność. Laureatką została Małgorzata Syrek z Piły. Udział wzięło 120 uczestników, w tym 15 slamerów. 

Filia nr 1 - przedstawienie „Francuskie dyrdymały i sztuka pieczenia chleba” wg scenariusza W. Piaseckiej, w wykonaniu bibliotecznego teatrzyku „Bajdurek,  maraton czytania , warsztaty rodzinne,  zabawy dla dzieci w Strefie Gier, „Piła – nasze odkrycia”, wystawa fotografii Waldemara Kwaśniaka i Romana Olesia.; 32 uczestników.

27 maja 2014

"Mała i Wielka Polska”. Miejski i Powiatowy Konkurs Historyczny, 8 edycja.
Udział wzięło 35 młodych historyków, uczniów szkół podstawowych

z powiatu pilskiego.           

 1-8 czerwca 2014

13. Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom

Codziennie dzieciom czytali specjalni goście i przyjaciele biblioteki. Głośne czytanie uatrakcyjniono prezentacjami multimedialnymi, zabawami plastycznymi i literackimi oraz rytmicznymi. Odbyło się 30 spotkań, do realizacji Tygodnia  włączyło  się 29  współtwórców i 750 odbiorców z przedszkoli, zespołów szkół oraz ze  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile.

11 czerwca 2014 Promocja albumu „Wszystko od nowa 1989. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata”, Anny Bohdziewicz, fotografki, kuratorki wystaw, autorki tekstów o fotografii.
 21 czerwca 2014

Książka jest O.K!

Spotkanie z Maliną Prześlugą, dramatopisarką znaną przede wszystkim jako autorka tekstów dla dzieci (Piła, Tomaszewo).

 lipiec - sierpień

Wakacje z wyobraźnią w bibliotece, nieodpłatne zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat.

Twórcze zabawy z książką; literackie, „głośne czytanie”, artystyczne z wykorzystaniem różnych technik plastycznych,  projekcje  filmowe,  prezentacjeaudiobooków, gry i zabawy przy komputerze. 101 zajęć, 548 uczestników.

Z „Letniej Czytelni” (czasopisma i książki) zorganizowanej przed siedzibą Filii nr 4 skorzystały 42 osoby, mieszkańcy osiedla.

13   sierpnia 2014 

Książka jest O.K!

Spektakl – happening wędrownego teatru Małe Mi  pt. „Tuwim Julek – para buch, frazy w ruch", Piła, Stara Łubianka.

wrzesień - październik

Remont i nowa aranżacja wnętrz Filii nr 7 przy al. Poznańskiej 91. Funkcjonalne i estetyczne wnętrza, 9.516 książek, w tym: 70 % literatura piękna dla dorosłych oraz lit. dla dzieci i młodzieży, 8 tytułów czasopism, 2 stanowiska komputerowe, bezpłatny dostęp do Internetu, popołudniowe zajęcia dla różnych grup wiekowych.

wrzesień – grudzień

„Do Internetu jeden krok” bezpłatne zajęcia z obsługi komputera i internetu dla osób 50+, prowadzone przez Latarnika Polski Cyfrowej, w ramach Polska Cyfrowa Równych Szans. Realizowane przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

6 września 2014

Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólnie z Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Parku Miejskim. „Parkowa biblioteka”, w której zaprezentowano wydania dzieł pisarza, monografie o autorze, szkice historyczne, polemiki. Dla najmłodszych przygotowano kącik animacyjny z warsztatami plastycznymi. W tym dniu można było bezpłatnie zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki oraz audiobooki Henryka Sienkiewicza. W Wypożyczalni dla Dorosłych oraz w Dziale Zbiorów Multimedialnych odtwarzane były fragmenty słuchowisk: „Trylogia”, w Oddziale dla Dzieci „W pustyni i w puszczy”.

18 września 2014

"Osoby w wieku 50+ a rozwój kapitału społecznego. Diagnoza i ewaluacja wielkopolskich inicjatyw”. Panel dyskusyjny w ramach projektu Fundacji Altum i Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM. Tematem była problematyka związana m.in. z barierami i aktywnością osób starszych w działaniach społeczno-kulturalnych oraz wizerunkiem seniorów.

26 września 2014

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Agnieszki Bartol  „Ja i mój świat”, 12.edycja,

organizowany wspólnie z Fundacją Literacką im. Agnieszki Bartol, Towarzystwem Miłośników Miasta Piły.

Adresowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów

i szkół ponadgimnazjalnych. W konkursie udział wzięło 1909 autorów z różnych stron Polski, którzy nadesłali 6287 tekstów wierszem i prozą. Przyznano 3 nagrody w kategoriach do 15 i powyżej 15 lat, 4 wyróżnienia, 4 nagrody specjalne. 

2 października 2014

Spotkanie z Moniką Szwają, autorką piętnastu poczytnych książek, m.in. powieści: „Jestem nudziarą”, „Artystka wędrowna”, „Gospodyni prawie od wszystkiego, „Zapiski stanu poważnego.

4 listopada 2014

Promocja książki pt. „Człowiek człowiekowi wilkiem”, spotkanie z autorem Zygmuntem Strenczakiem, prawnikiem, autorem trzech książek o losach zesłańców w głąb ZSRR w czasie II wojny światowej i później oraz powrotów do Polski: „Sowieckie piekło”, „Bramy piekieł. Sybirackie wspomnienia”.

18 listopada 2014

Spotkanie ze Sławomirem Koprem,

historykiem, ostatnio specjalizującym się w okresie międzywojennym dziejów Polski i historii polskiej obyczajowości XIX stulecia. Wydał m.in.: „Wpływowe kobiety II Rzeczypospolitej”, „Życie prywatne elit artystycznych II Rzeczypospolitej”, „Skandaliści PRL”, „Wielcy szpiedzy PRL”.

5 grudnia 2104

Książka do zjedzenia

Gościem był Pavol Rankov, pisarz słowacki. Historyczna powieść pt. „Zdarzyło się pierwszego września [albo kiedy indziej]" została nagrodzona w 2014r. Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus” oraz Nagrodą Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, poetki, tłumaczki i dysydentki w czasach ZSRR. Prowadzenie: Karolina Surma – lektorka języka polskiego oraz tłumaczka języka czeskiego oraz Tomasz Grabiński –  dziennikarz, tłumacz z języka słowackiego i czeskiego.

12 grudnia 2014

Wykład pt. "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" Andy Rottenberg, kuratorki projektu.

15 grudnia 2014

Książka do zjedzenia

Gościem była Zsuzsa Bank, niemiecka pisarka i dziennikarka, autorka książek: "Pływak", "Najgorętsze lato", "Jasne dni". Za swoją twórczość otrzymała wiele prestiżowych nagród. Prowadzenie: Elżbieta Kalinowska, tłumaczka, redaktorka oraz Karolina Rapp, literaturoznawczyni, badaczka niemieckojęzycznej literatury na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkaniu towarzyszył koncert niemieckiej muzyki barkowej: Natalii Rogińskiej oraz Leszka Kołodziejskiego, akordeon.

19 grudnia 2014

Książka jest O.K!

Podsumowanie konkursów pt. „Stwórz własną książkę” oraz „Tak czytam!”. Na konkurs napłynęło 55 książek, z Piły, Dobrzycy, Auguścina, Dziembowa, Brodnej, Śmiłowa, Wysokiej, Wysoczki, Szydłowa, Miasteczka Krajeńskiego, Wyrzyska, Białośliwia, Mościsk, Brzostowa, Skórki. 49 książek twórcą był  jeden autor, 6 książek, autorami rodziny, mama z córką, rodzeństwo, przyjaciele i znajomi. Wyróżniono łącznie 21 książek, w tym 17 książek indywidualnych oraz 4 książki współautorskie. Na konkurs fotograficzny napłynęło 46 fotografii od 19 autorów z Piły, Wysokiej, Wysoczki, Luchowa, Łobżenicy. Nagrodzono 12 fotografii.

styczeń – grudzień 2015

Dyskusyjny Klub Książki „Po słowach”

działający w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki pn. „Tu czytamy”. Członkowie spotkali się 10 razy, łącznie 49 osób.

styczeń – grudzień 2015

Rodzinne popołudnia z Misiem

dla dzieci do lat 6 i rodziców w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej. Zajęcia interdyscyplinarne z elementami pedagogiki zabawy, 32  spotkania, w których uczestniczyło 357 dzieci i rodziców

styczeń – grudzień 2015

Urodziny w bibliotece

dla rodziców chcących zorganizować swojemu dziecku urodziny w bibliotece. Dwugodzinny program uzgadniany jest wspólnie z animatorem – bibliotekarzem, 12 solenizantek i solenizantów, 147 uczestników.

styczeń – grudzień 2015

Książki w pudle  

przekazano do biblioteki w Zakładzie Karnym we Wronkach 1515 książek, pozyskanych od czytelników, parafian z kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz kibiców Legii. Były to książki wydane po 2000 r.

styczeń – czerwiec 2015

Do Internetu jeden krok

zajęcia z obsługi komputera i Internetu dla osób 50+, prowadzone przez Latarnika Polski Cyfrowej, w ramach kampanii Polska Cyfrowa Równych Szans. Realizowanej przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, 11 spotkań, 14 uczestników.

5 lutego 2015

Promocja książki pt. „Ja i Agnieszka”. Utwory Agnieszki Bartol

i laureatów 12. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

im. Agnieszki Bartol dla Dzieci i Młodzieży „Ja i mój świat”.

16-27 lutego 2015

Zimowe czary w bibliotece

zajęcia dla dzieci i młodzieży spędzających ferie zimowe w mieście w ramach miejskiego projektu „Ferie w mieście”.

Były to zabawy interdyscyplinarne, do których inspirację stanowiły ulubione książki. Z oferty skorzystało 313 dzieci i młodzieży. Młodszym dzieciom w zajęciach towarzyszyli rodzice, dziadkowie lub starsze rodzeństwo.

5 marca 2015

Spotkanie z Vitalim Voranauem, białoruskim  pisarzem, wydawcą oraz tłumaczem, autorem książki „Szeptem”.

 9 marca 2015

Turniej Wiedzy o Pile  

konkurs dla uczniów szkół podstawowych miasta Piły, 13. edycja, udział wzięło 18 uczniów z pilskich szkół podstawowych, głównym organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile.

17 marca 2015

Regionalny Konkurs Literacki „O Złote Pióro” - „Od magii świata do magii słowa” 12. edycja, ogłoszony przez Klub Literacki „Pegazik” przy Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile wspólnie z Biblioteką.

W konkursie udział wzięło 112  autorów, którzy nadesłali 325 utworów wierszem i prozą. Prace konkursowe zgłosili młodzi twórcy z Piły, Wyrzyska, Łobżenicy, Wysokiej, Miasteczka Krajeńskiego, Białośliwia, Mościsk, Starej Łubianki, Nowej Wsi Ujskiej. Nagrodzono 28 osób.

31 marca 2015

Promocja albumu „Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945”,  stanowiącą efekt trzyletnich badań jej autorów Macieja Usurskiego, Rafała Ruty i ks. Roberta Kulczyńskiego SDB. 

Autorzy zaprezentowali m.in. kilka fotografii, w większości nieznanych i nigdy niepublikowanych, ukazujących obszar dzisiejszej Piły.  

17-18 kwietnia 2015

Książka jest O.K!

spotkanie  z  Marianną  Oklejak,  ilustratorką,  projektantką  książek

i okładek płyt, współautorką książek dla dzieci, m.in. ilustracji do serii „Basia”, nowych wydań książek Janusza Korczaka; w Pile i Kościerzynie Małym.

maj

16 Nadnoteckie Dni Literatury

Na program złożyły się: Turniej  Jednego Wiersza, napłynęło 17 utworów poetyckich, dotąd niepublikowanych, z Piły i północnej Wielkopolski. Do  głosowania o nagrodę publiczności,  podczas biesiady literackiej,  zakwalifikowało 4 wiersze.  Laureatką nagrody publiczności została Hanna Cudnowska-Tomczyk z Leżenicy. Otrzymała pamiątkowy dyplom Turnieju oraz zestaw książek pisarzy Nadnotecia.

Biesiada literacka, z pisarzami Nadnotecia. Udział wzięło 11 twórców: Zuzanna Przeworska, Anna Dalia Słowińska, Ewa Nowakowska, Elżbieta Wasyłyk, Bogusław Chmiel, Edmund Muscari Czynszak,  Mieczysław Ślesicki, Bogusław Urlik, Jerzy Utkin, Henryk Liszkiewicz, Tadeusz Wyrwa – Krzyżański, Biesiadę poprowadził Dariusz Lebioda, poeta,  krytyk literacki, redaktor.

8-15 maja 2015

Tydzień Bibliotek, pn. „Wybieram bibliotekę”, 12  edycja,

promocja biblioteki jako centrum życia w wymiarach kulturalnym, edukacyjnym i informacyjnym, które łączy pokolenia, do którego przychodzi się nie tylko po wiedzę, ale i po rozrywkę; 45 spotkań, zajęcia interaktywne z książką dla dzieci, lekcje i wycieczki biblioteczne, 700 uczestników; promocja nowej oferty biblioteki: dostęp w katalogu on-line do darmowych ebooków i audiobooków z zasobów „Wolne Lektury”.

26 maja 2015

„Mała i Wielka Polska”.

Miejski i Powiatowy Konkurs Historyczny, 8 edycja,

Udział wzięło 23  młodych historyków, uczniów szkół podstawowych z powiatu pilskiego.

Nagrodami w konkursie były książki historyczne, które wzbogacą zapewne warsztat poszukiwawczy młodych, dobrze zapowiadających się, historyków. Wszyscy uczestnicy otrzymali także wydawnictwa o Pile i powiecie pilskim. Współorganizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 7 im. A. Mickiewicza w Pile.

 26 maja 2015

25. lat samorządu lokalnego,

wystawa okolicznościowa, uroczysta sesja Rady Miasta Piły,

wystawy: „Samorząd. Demokracja. Wolność. „Ja – Ty – My = Samorząd”, przygotowaną  przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz wybranych artykułów z prasy lokalnej 1990 r. o wyborach samorządowych w Pile, listy wyborcze, programy komitetów wyborczych, polemiki, wyniki wyborów, relacje z pierwszej sesji rady miasta w  czerwcu 1990 r. Współorganizatorem wystaw było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA.

30 maja 2015

Noc Bibliotek, 1 edycja

inspiracją była powieść szkatułkowa pt. „Rękopis znaleziony w Saragossie” Jana Potockiego, XVIII-wiecznego pisarza, uczonego, filozofa, żołnierza i podróżnika.

Na program złożyły się: hipertekstowa wersja Korporacji Ha!art, autorstwa Mariusza Pisarskiego, Przewodnikiem po labiryntach powieści oraz własnych hipertekstach był Radosław Nowakowski, pisarz, muzyk z zespołu Osjan, tłumacz, projektant, wydawca; emisja filmu, reż. Wojciech Jerzy Has (1965 r.); mini koncert w wykonaniu Radosława Nowakowskiego (djemble) i  Mirosława Turczynowicza (didgeridoo).

1-6 czerwca

2015

14. Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom,

poznawano m.in. baśnie Andersena, braci Grimm, książki z klasyki literatury polskiej oraz uznanych współczesnych autorów, nagrodzonych w konkursach: Polskiej Sekcji IBBY, im. Kornela Makuszyńskiego, im. Astrid Lindgren i wpisanych na Listę Honorową Hansa Christiana Andersena, 27  spotkań, udział wzięło 557 dzieci.

14 czerwca 2015

Książka do zjedzenia

Gościem była Sofi Oksanen, pisarka z Finlandii.

Ojciec autorki jest Finem, matka – Estonką. Jej najsłynniejsza powieść „Oczyszczenie” przetłumaczono na 26 języków, w tym polski. Dzięki niej została najmłodszą w historii laureatką Nagrody Finlandia. W Estonii została jednogłośnie wybrana Osobowością Roku przez największy estoński dziennik "Postimees" i uznana "nieoficjalną  ambasadorką kulturalną Estonii". Spotkanie prowadzili: Katarzyna Szal – znawczyni literatury fińskiej oraz Sebastian Musielak -  tłumacz literatury fińskiej. Obejrzano dokument filmowy pt. „Prawdziwy Fin, (2014), Yael Bartany, izraelskiej artystki multimedialnej. Indywidualnym rozmowom o  literaturze i kulturze Finlandii towarzyszył  poczęstunek fiński – rosolli.

27 czerwca 2015

120- lecie Wyrzyskiej Kolejki Wąskotorowej

oraz V Międzynarodowy Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych w Białośliwiu, kącik animacyjny dla dzieci, w plenerowej bibliotece, książki o tematyce podróżniczej i kolejowej, wiersze, literaturę popularnonaukową. Wspólna budowa kartonowej kolejki. Ogłoszenie wyniki konkursu plastycznego „Walizka marzeń” dla uczniów klas I – III szkół podstawowych powiatu pilskiego.

Na konkurs wpłynęło 59 prac plastycznych: z Piły, Wysokiej, Miasteczka Krajeńskiego, Białośliwia, Osieka nad Notecią,  Szydłowa, Wyrzyska, Białośliwia, Brzostowa. Nagrodzono, indywidualnie,  13 laureatów i przyznano jedną nagrodę zbiorową.    

 lipiec-sierpień

2015

Wakacje z wyobraźnią

twórcze zabawy z książką; literackie, „głośne czytanie”, artystyczne z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, projekcje filmowe, prezentacje audiobooków, gry i zabawy przy komputerze, 96 zajęć, 477 uczestników.     

10 lipca 2015

Książka jest O.K!

spotkanie z Janem Bajtlikiem, autorem  projektów wydawniczych dla dzieci i akcji plakatowych w przestrzeni miejskiej; Piła i Zelgniewo.

 19-20 sierpnia 2015

Książka jest O.K!

Teatr Małe Mi, 2 przedstawienia pt. "Fintikluszki - Folkowe Okruszki", jarmarczny kram Wędrownego Teatru Lalek: Piła i Glesno.

5 września 2015

Narodowe Czytanie

„Lalki” Bolesława Prusa pod patronatem Pary Prezydenckiej, wspólnie z Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Parku Miejskim w Pile. Zorganizowano „parkową bibliotekę”: wydania dzieł pisarza, monografie o autorze, szkice historyczne, polemiki.

Dla najmłodszych kącik animacyjny z kolorowankami.            

25 września 2015

Uroczystość 25-lecia Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol,

promocja książek "Agnieszko wróć” i „Przygoda z Agnieszką”.    

 30 września 2015

Spotkanie autorskie z Olgą Tokarczuk jedną z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatką wielu prestiżowych nagród. Jej ostatnia powieść „Księgi Jakubowe” uznana została książką roku 2015 przez jury Nagrody Literackiej Nike.

9 października 2015

Książka jest O.K!

spotkanie z Iwoną Chmielewską, autorką książek obrazowych;  wspólne czytanie książek: „Oczy”, „Cztery zwykłe miski”; Piła i Kotuń.

28 listopada 2015

Książka jest O.K!

spotkanie z Danielem de Latour, ilustratorem; Piła i Kaczory.

 11 grudnia 2015

Książka jest O.K!

Podsumowanie piątej edycji konkursów artystycznych: „Stwórz własną książkę” oraz „Tak Czytam!”.

Na konkurs „Stwórz własną książkę” napłynęło 96 książek, z Piły, Dobrzycy, Dolaszewa, Arentowa, Dziembowa, Dębówka Nowego, Dębówka Starego, Mirosławca, Kosztowa, Kotunia, Śmiłowa, Jeziorek Kosztowskich, Wysokiej, Wysoczki, Szydłowa, Miasteczka Krajeńskiego, Wyrzyska, Białośliwia, Mościsk, Tarnówki, Zelgniewa, Skórki. 80. książek twórcą był jeden autor, 16 książek, autorami rodziny, mama z córką, syn z rodzicami, rodzeństwo, przyjaciele i znajomi. Na konkurs fotograficzny „Tak Czytam!” napłynęło 150 fotografii od 61 autorów z Piły, Wysokiej, Wysoczki, Obornik, Kaczor, Łobżenicy, Kijaszkowa, Nieżychówka, Wałcza.

18 grudnia 2015

Książka do zjedzenia

Gościem był Wiktor Jerofiejew, rosyjski prozaik modernistyczny, eseista, badacz literatury. Jeden z inicjatorów wydania dwu-obiegowego almanachu „Metropol” w 1979. Laureat m.in. nagrody im. Vladimira Nabokova. Bibliografia pisarza zawiera blisko 20 pozycji książkowych, scenariusze filmowe, operowe libretto i wiele artykułów.

Spotkanie prowadzili: dr hab. prof. Wawrzyniec Popiel - Machnicki, badacz literatury rosyjskiej XIX i XX wieku i Małgorzata Buchalik, tłumaczka literatury białoruskiej i rosyjskiej.  

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
Po
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31