Promocja książki

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

im. Pantaleona Szumana w Pile

zapraszają na promocję

„Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945”

31 marca/wtorek/, godz. 18.00
Piła, Biblioteka, ul. Buczka 14

Album z opisami zdjęć lotniczych Piły z lat 1914-1945. Stanowiący efekt badań i poszukiwań, które doprowadziły autorów książki - Macieja Usurskiego, Rafała Rutę i ks. Roberta Kulczyńskiego SDB - do pozyskania w przeważającej większości nieznanych i nigdy niepublikowanych fotografii. W rozdziale wstępnym omówiono wybrane zagadnienia (budownictwo mieszkaniowe i rozwój urbanistyczny miasta, zakłady przemysłowe, węzeł kolejowy, obiekty infrastruktury wojskowej oraz obozy pracy przymusowej działające w okresie II wojny światowej). Każdy z kolejnych, siedmiu, rozdziałów poświęcono wybranej dzielnicy Piły: Śródmieście, Osiedle Górne, Koszyce, Zamoście, Jadwiżyn, Podlasie i Staszyce. W części obejmującej Koszyce opisano ponadto Kuźnik, a w kolejnej przedstawiającej Podlasie także Leszków.

Publikacja sfinansowana crowdfundingowo, poprzez serwis internetowy PolakPotrafi.pl.

Maciej Usurski - historyk, kustosz Muzeum Stanisława Staszica w Pile, uczestnik Spotkań Staszicowskich. Od 2002 r. publikuje artykuły w dwuroczniku "Zeszyty Staszicowskie". Autor kilkunastu wystaw czasowych (m.in.: "Studnia nieszczęścia czyli Piła w 1893 roku", "Staszicowskie miejsca pamięci w Pile", "Być narodowi użytecznym. Stanisław Staszic i Warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk 1800-1832"), współautor publikacji poświęconych historii Piły: monografii "Zarys dziejów Piły w latach 1945-2000" i "Było takie miasto. Piła na dawnych kartach pocztowych 1896-1944" (wspólnie z Rafałem Rutą). W latach 2013-2014 prowadził cykl gawęd poświęconych historii miasta w Muzeum Stanisława Staszica  i Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pile. Publikuje także w "Kronice Wielkopolski".

Rafał Ruta - doktor nauk biologicznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego. Zawodowo entomolog i przyrodnik, „po godzinach” regionalista i badacz historii Piły i okolic. Współautor książki „Było takie miasto. Piła na dawnych kartach pocztowych 1896-1944” oraz artykułów publikowanych głównie w „Kronice Wielkopolski”, dotyczących m. in. biografii wybitnego przyrodnika, Richarda Frase i najstarszego planu Piły z 1805 r. (wspólnie z Maciejem Usurskim). Działa w Pilskim Kole Klubu Przyrodników.

Ks. Robert Kulczyński SDB - salezjanin - kapłan. Z zamiłowania historyk lotnictwa polskiego i pasjonat historii miasta Piły. Współautor książki „Lotnicza historia ziemi pilskiej 1910-1945”, która stała się punktem wyjścia dla obecnej publikacji. Autor artykułów o tematyce lotniczej publikowanych m.in. w czasopismach: "Aeroplan", "Lotnictwo z Szachownicą", "Avions", kwartalnikach "Kronika Wielkopolski" czy "Grot Zeszyty Historyczne". Ponadto swoje prace publikował również na łamach książek wydawanych przez Dolnośląską Akademię Lotniczą.

Kiedy: 2015.03.31, godzina 18.00

Gdzie: Biblioteka Główna, ul. Buczka 14