Plener malarski oraz wystawa poplenerowa pn. „Wyspy polskości” - wycieczka - Fotorelacja

Do Hercowa BWAiUP zaprosiło artystów z Torunia, Szczecina, Koszalina, Trzcianki, Piły, Chodzieży.

Opiekunką pleneru była dr hab. Elżbieta Wasyłyk, prof. szczecińskiej Akademii Sztuki.

Artyści wzięli udział w objazdowej wycieczce po powiecie pilskim, obejrzeli najpiękniejsze miejsca, plenery, poznali ważne historycznie punkty na mapie regionu.

Pracowali przy „wyspach polskości”, odwiedzili Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej, wsie Gromadno i Morzewo, Glesno, Piesno i Walentynowo. Odwiedzili także skansen w Osieku nad Notecią oraz stajnię Marynka Stadniny Koni w Dobrzyniewie.

Artystom towarzyszył historyk i regionalista Roman Chwaliszewski, który obszernie i niezwykle ciekawie opowiadał o każdym z miejsc i o wydarzeniach jakie w historii działy się na jego terenie.

Artystów na trasie witali księża z odwiedzanych kościołów, m.in. ks. Janusz Jezusek z Górki Klasztornej i ks. Franciszek Śliwiński z Morzewa, a także sołtysi, jak Antoni Kapeja z Piesna czy Zenon Polachowski z Walentynowa.

Ziemie należące obecnie do powiatu pilskiego pod zabór pruski trafiły w 1772 r. i pozostawały w nim do 1 sierpnia 1919 r., a sama Piła i tereny obecnej Gminy Szydłowo aż do 1945 r. Okres zaborów odcisnął się tutaj mocnym piętnem – zaborca na różne sposoby starał się wynarodowić rdzenną ludność z polskości, a jeżeli to nie udawało się, zmuszał ją do opuszczenia tych stron. Opierać się przez półtora wieku (w Pile i miejscowościach Gminy Szydłowo przez 173 lata) zorganizowanej akcji germanizacyjnej nie było łatwo. Polskość i jej ślady były stopniowo wypierane z otoczenia. Dotyczyło to przede wszystkim języka, kultury i sztuki. Pomimo usilnych wysiłków zaborca nie zdołał jednak pokonać ducha polskości i wielu miejscach polska spuścizna przetrwała okres niewoli.

– Założeniem pleneru malarskiego i wynikających z niego późniejszych działań jest artystyczne pokazanie wspomnianych „wysp polskości” – miejsc, które po dziś dzień wiele znaczą w powiecie pilskim, jeśli chodzi o tradycję narodową oraz takich, które w porównaniu do okresu zaborów straciły nieco na znaczeniu.

 

źródło: http://galeriabwa.pila.pl/ruszyl-plener-malarski-powiat-pilski-oczyma-artystow/

 

2019-09-20Plener malarski i wystawa poplenerowa pn. „Wyspy polskości”

Objazdowa wycieczka po powiecie pilskim.

Kalendarz wydarzeń

Czerwiec 2020
Po
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30