OJCZYSTY - DODAJ DO ULUBIONYCH 2021

„Kocham, lubię, szanuję”

 

Celem projektu jest kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym wśród społeczności z terenu Powiatu Pilskiego, w szczególności dzieci i młodzieży.

Działania projektowe nastawione są przede wszystkim na edukację językową i kulturalną.

 

Planuje się przeprowadzenie warsztatów, spotkań i kampanii społecznej, w trakcie których poruszane będą najważniejsze zagadnienia z zakresu wiedzy o języku, gramatyki języka polskiego, kultury żywego słowa, frazeologii.

Są to umiejętności, z którymi współczesna młodzież ma problemy, a których biegłe opanowanie zwiększa szanse na sukces edukacyjny oraz integrację społeczną osób niepełnosprawnych.

Aby ugruntować zdobyte kompetencje językowe zostanie zorganizowany konkurs o zasięgu powiatowym. Uczestnicy będą zmagali się z zagadnieniami poprawności języka polskiego m.in. poprawiając w zadaniach błędy językowe, czy też podając definicje wyrazów na co dzień nie używanych.

Podsumowaniem będzie wykład wybitnego polonisty.

 

PiMBP zrealizuje go poprzez zorganizowanie 6 wydarzeń o charakterze kulturalno-edukacyjnym.

 

OKRES REALIZACJI PROJEKTU: od 2 sierpnia do 29 października 2021 r.

PARTNERZY:

Młodzieżowy Dom Kultury "Iskra" w Pile, I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół przy Teatralnej, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica, Zespół Szkół Gastronomicznych, Zespół Szkół w Łobżenicy, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Łobżenicy.

 

MIEJSCE REALIZACJI:

siedziba PiMBP w Pile, ul. Staromiejska 14; Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowe "Centrum ISKRA" w Pile, ul. Kilińskiego 16 lub siedziba MDK ISKRA w Pile; Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Łobżenicy, ul. Złotowska 14.

 

 

CO. GDZIE. KIEDY.

Lp.

Temin od:

Termin do:

 Wydarzenie  

Miejsce realizacji

1.

2021-09-07

2021-09-07

"Językowe łamańce, czyli aby język giętki powiedział wszystko, co chcemy" - warsztaty teatralne z wymowy i dykcji

PiMBP

2.

2021-09-22

2021-09-22

"Pypcie na języku, czyli język, który nas dziwi" - spotkanie autorskie i warsztaty o tym, jaka jest finalna destynacja i dlaczego lepiej się znowu odezwać niż wracać z powrotem?

MDK ISKRA

3.

2021-09-22

2021-09-22

"Pypcie na języku, czyli język, który nas dziwi" - spotkanie autorskie i warsztaty o tym, jaka jest finalna destynacja i dlaczego lepiej się znowu odezwać niż wracać z powrotem?

 

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Łobżenicy

4..

2021-09-28

2021-09-28

kampania społeczna

"Stop wulgaryzmom - jak ładnie mówić  nie tylko w Internecie" - warsztaty, spoty reklamowe

PiMBP

5.

2021-10-05

2021-10-05

"Kocham, lubię, szanuję" - konkurs poprawnej polszczyzny dla młodzieży powiatu pilskiego

MDK "ISKRA"

6.

2021-10-11

2021-10-11

"Jak nas słyszą, tak nas widzą - jak mówić ludziom, a nie do ludzi?" - wykład

MDK "ISKRA"

 

W ramach Projektu PiMBP zrealizuje następujące zadania:

 

1. "Językowe łamańce, czyli aby język giętki powiedział wszystko, co chcemy" -

Łamanie języka na tekstach, warsztaty teatralne z wymowy i dykcji oraz wspólne ćwiczenia dla przyszłych mówców.

Prowadzenie: Włodzimierz Ignasiński, filolog, instruktor teatralny, recytator, założyciel Teatru Poezji Lotka.

 

2. "Pypcie na języku, czyli język, który nas dziwi"

Warsztaty o tym, jaka jest finalna destynacja i dlaczego lepiej się znowu odezwać niż wracać z powrotem?

Spotkanie z autorem książki "Pypcie na języku", któremu zdarza się także pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki i teksty piosenek. Zaplanowano dwa spotkania: w Pile i Łobżenicy.

---------------

dr hab. Michał Rusinek, urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Jest profesorem na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing.

Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Jest członkiem Rady Języka Polskiego PAN.

 

3. Kampania społeczna "Stop wulgaryzmom"

  • produkcja i emisja spotów oraz banerów
  • "Jak ładnie mówić nie tylko w Internecie"

Warsztaty poprowadzi dr Jowita Żurawska-Chaszczewska, językoznawca, filolog, wykładowca akademicki, autorka książek i słowników branżowych.

 

4. "Kocham, lubię, szanuję"

Konkurs poprawnej polszczyzny dla młodzieży powiatu pilskiego - uczestnicy będą zmagali się z zagadnieniem poprawności języka polskiego, odnajdując i poprawiając w zadaniach błędy językowe, odmieniając obco brzmiące nazwiska i podając definicje wyrazów, których na co dzień nie używamy.

 

5. "Jak nas słyszą, tak nas widzą"

Wykład wygłosi prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, wykładowca uniwersytecki, wiceprzewodniczący Prezydium Rady Języka Polskiego PAN, członek. Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.

 

Narodowe Centrum Kultury

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2023
Po
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31