Strona główna   ›   Aktualności   ›   Nowości   ›   Czytaki

10.01.2018 - 14:43

Nowa oferta dla osób

niewidomych i słabowidzących

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących - Edycja 2017”

realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca.

W ramach tego projektu otrzymaliśmy nieodpłatnie 2 urządzenia, które przystosowane są do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące,

Czytak Plus  - odpowiedni dla wymagających czytelników, którzy mogą dzięki niemu słuchać książek w różnych formatach, a także korzystać z dyktafonu i radia;

Czytak NPN  - bardzo proste urządzenie, przyjazne osobom starszym, które w nieskomplikowany sposób pozwoli czytelnikom skorzystać z dobrodziejstw książki mówionej.

Na podstawie umowy użyczenia nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaki wraz z książkami audio czytelnikom z wadą wzroku (orzeczenie o niepełnosprawności).

Biblioteka otrzymała także bezpłatnie pakiet blisko 1500 cyfrowych książek mówionych, których można posłuchać na tych urządzeniach. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem zasób książek audio będzie sukcesywnie powiększany.

Stowarzyszenie "Larix" od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących.

Dzięki wsparciu Ministra Kultury Czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.

Projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Urządzenia wraz z książkami wypożyczyć można w Dziale Zbiorów Multimedialnych.

Do korzystania z nagrań zapraszamy także osoby posiadające własne urządzenia.